FORGOT YOUR DETAILS?

Sale! -10%

THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA X 10PL

25.00lei 22.50lei

Categorie:

Descriere

Ce este Theraflu Sinus raceala si gripa si pentru ce se utilizeaza?

Theraflu Sinus raceala si gripa contine o combinatie de calmant al febrei si durerii (paracetamol) cu un decongestionant (clorhidrat de fenilefrina) pentru reducerea inflamatiei mucoaselor.

Substantele active din Theraflu Sinus raceala si gripa actioneaza impreuna pentru reducerea temporara a simptomelor majore asociate racelii si gripei, inclusiv:

durerile sinusale
durerea de cap cauzata de sinuzita
congestia sinusala
congestia nazala
Mod de administrare

Doze: Adulti si copii cu varsta peste 12 ani: se dizolva continutul unui plic in aproximativ 200 ml de apa fierbinte. Se obtine o bautura cu aroma de lamaie, care se bea fierbinte. Nu dizolvati si nu administrati mai mult de un plic, o data.

Durata tratamentului: Doza poate fi repetata la intervale de 4-6 ore, dupa necesitati, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri in 24 de ore. Nu depasiti doza recomandata si nu administrati medicamentul pentru mai mult de 5 zile consecutiv.

Incetati tratamentul si adresati-va medicului daca simptomele nu se amelioreaza dupa 3 zile sau prezentati febra, deoarece acestea pot fi semne ale unei stari grave.

Daca utilizati mai mult Theraflu Sinus raceala si gripa decat trebuie
In caz de supradozaj, contactati imediat medicul, farmacistul sau un centru de toxicologie, chiar daca nu prezentati nici un fel de simptome.

Daca uitati sa utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa
Acest medicament se administreaza la intervale de 4-6 ore, atat timp cat persista simptomele, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri in 24 de ore si nu mai mult de 5 zile consecutiv. Daca uitati sa luati o doza, luati-o cat mai repede dupa ce va amintiti, apoi continuati tratamentul dupa 4 ore, daca este necesar.

Pentru informatii suplimentare privind modul de administrare si pentru stabilirea duratei tratamentului se recomanda ca pacientul sa se adreseze medicului.

Atentionari si precautii

Nu utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa daca:

sunteti alergic la oricare dintre componentele sale
ati luat, pe baza de prescriptie, un inhibitor de monoaminooxidaza (IMAO) in ultimele doua saptamani; (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor, a tulburarilor psihice si emotionale sau a bolii Parkinson. Daca nu sunteti sigur ca medicamentul care va este prescris contine un IMAO, intrebati medicul)
utilizati alte medicamente care contin paracetamol
suferiti de o boala de plamani (inclusiv astm bronsic)
suferiti de hipertiroidism
aveti sub 12 ani
prezentati deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza (G-6-PD)
sunteti insarcinata sau alaptati
suferiti de boli de inima, boli vasculare, boli hepatice sau renale severe
suferiti de ulcer peptic stenozant
prezentati o ingustare piloroduodenala
aveti hipertensiune arteriala severa
aveti diabet zaharat
suferiti de glaucom (tensiune intraoculara crescuta) cu unghi inchis
suferiti de adenom de prostata
suferiti de epilepsie
Aveti grija deosebita cand utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa:

daca suferiti de boli hepatice, renale sau ale tiroidei;
daca aveti varsta peste 70 ani si aveti tulburari cardiovasculare;
Theraflu Sinus raceala si gripa contine paracetamol, care poate provoca leziuni ale ficatului si afectarea rinichiului la doze mai mari decat cele recomandate, sau la utilizarea prelungita.

Deoarece contine zahar, daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a utiliza acest medicament.

Interactiuni medicamentoase
Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.

Utilizarea Theraflu Sinus raceala si gripa cu alimente si bauturi
Consumul bauturilor alcoolice trebuie evitat in timpul tratamentului cu Theraflu Sinus raceala si gripa, deoarece paracetamolul poate cauza leziuni ale ficatului, cand este utilizat impreuna cu alcoolul.

Sarcina si alaptarea

Theraflu Sinus raceala si gripa nu trebuie utilizat daca sunteti gravida sau alaptati.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Nu sunt cunoscute efecte asupra capacitatii de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.

Datorita colorantului Sunset yellow FCF (E 110) pot apare reactii alergice.

Reactii adverse posibile

Cele mai frecvente reactii adverse sunt: reactii alergice cutanate usoare, somnolenta, greata, ameteala, uscaciunea gurii sau a gatului, oboseala, durerea de cap, insomnia, iritabilitatea si nervozitatea, tahicardia (accelerarea batailor inimii) si palpitatiile.

De asemenea, se pot manifesta: tulburari gastrointestinale, care includ constipatia, diareea sau balonarea, precum si, ocazional, starea de agitatie si tulburari de somn.

Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa comunicati medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Cum se pastreaza Theraflu Sinus raceala si gripa

A se pastra la temperaturi sub 25 grade C, in ambalajul original.
A nu se lasa la indemana copiilor.

Nu utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj dupa EXP:. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informatii suplimentare

Compozitie
Substantele active: paracetamol 650 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg.
Celelalte componente: zahar, acesulfam de potasiu, galben de chinolina (E 104), Sunset yellow FCF (E 110), maltodextrina M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aroma de lamaie sortul ,, Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91’’, aroma de lamaie sortul ,,Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91’’acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.

Recenzii

Nu există încă recenzii.

Fii primul care adaugi o recenzie la „THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA X 10PL”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

TOP

IMPORTAT!!! Daca produsul comandat face parte din categoria Rx, nu va fi livrat. Refuză